|
Uwaga wirus!
„Wirus nie ma na celu zabicia nam komputera, ale korzystanie z niego w sposób skryty"
Wirus to dość prosty program, który powiela się bez zgody użytkownika i czyni szkody na komputerze. Do naszego komputera wirusy mogą dostać się nieświadomie, gdy korzystamy z różnych stron i ściągamy jakieś bliżej nieznane nam oprogramowanie.
Występują również świadome zarażenia wirusem naszego komputera. Np. poprzez otrzymanie linku do ciekawego filmu, który możemy otworzyć dopiero po ściągnięciu odpowiedniego tzw. codeca (sterownika), który okazuje się właśnie wirusem.
Wirusy mogą odłączyć dysk lub wyczyścić dane. Dziś jednak częściej spotyka się wirusy, które mogą np. wysłać z naszego adresu e-mail do naszych znajomych niechciane wiadomości. Innym przykładem jest zablokowanie danych i wyłudzanie pieniędzy po podaniu naszego hasła czy nawet włączenie naszych kamer internetowych i podglądanie nas.
Aby wykryć na komputerze wirusa musimy stosować dobry program antywirusowy, który zawiera wiele aktualizacji baz danych wirusów lub za pomocą metod heurystycznych wykrywa zagrożenia i informuje nas o grożącym ewentualnym niebezpieczeństwie.
Jeśli już znajdziemy na naszym komputerze wirusa, możemy spróbować usunąć go sami lub wezwać specjalistę informatyka. Objawami mogą być spowolnienie czy zawieszanie komputera, otwieranie się wielu stron.
- Dobry antywirus jest płatny. Ale nie są to jakieś bardzo duże pieniądze. Jest to około 100-120 zł rocznie. Myślę, że pierwsza wizyta informatyka będzie wynosiła wiele, wiele drożej - powiedział Michał Winkler.
Aby na co dzień wystrzegać się wirusów należy przede wszystkim myśleć co się robi na komputerze i czytać komunikaty. Musimy sprawdzać czy wpisywany adres strony się zgadza czy w przypadku stron banków jest charakterystyczna kłódka. Nie należy też wkładać do komputera znalezionych pendrive’ów, które mogą łączyć się ze swoim komputerem centralnym i wysyłać nasze dane.
Program antywirusowy
Program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów komputerowych. Współcześnie najczęściej jest to pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami.
Programy antywirusowe często są wyposażone w dwa niezależnie pracujące moduły (uwaga: różni producenci stosują różne nazewnictwo):
skaner – bada pliki na żądanie lub co jakiś czas; służy do przeszukiwania zawartości dysku
monitor – bada pliki ciągle w sposób automatyczny; służy do kontroli bieżących operacji komputera
Program antywirusowy powinien również mieć możliwość aktualizacji definicji nowo odkrytych wirusów, najlepiej na bieżąco, przez pobranie ich z Internetu, ponieważ dla niektórych systemów operacyjnych codziennie pojawia się około trzydziestu nowych wirusów.
Widoczna jest tendencja do integracji narzędzi do ochrony komputera. Kiedyś był to jedynie skaner, który wyszukiwał wirusy, początkowo na podstawie sygnatur znanych wirusów, a potem także typujący pliki jako zawierające podejrzany kod za pomocą metod heurystycznych.
Trzeba dodać, że współcześnie programy antywirusowe jako jedyna linia obrony nie wystarczają, Obecnie poza skanerem, monitorem i modułem do aktualizacji sygnatur z sieci, pakiet antywirusowy zawiera często także zaporę sieciową, moduły kontroli przesyłek poczty elektronicznej i plików pobieranych z sieci, moduł wykrywania i zapobiegania włamaniom, skaner pamięci i strażnika MBR. Wszystkie te moduły posiadają programy typu internet security - np. Kaspersky Internet Security, jednak można je zainstalować oddzielnie, co według licznych testów laboratoriów antywirusowych, oferują znacznie wyższy poziom ochrony przed malware niż pakiety bezpieczeństwa
|
|